Departamentul de Război al SUA: reducerea militarilor în Europa nu înseamnă retragerea SUA
De Expert News - 29-10-2025
Departamentul de Război al SUA confirmă reducerea prezenței trupelor americane în Europa. Potrivit oficialilor americani, acest lucru nu înseamnă și o retragere a Statelor Unite din Europa şi nici un semnal al diminuării angajamentului faţă de NATO şi faţă de Articolul 5.
Instituția americană subliniază că reducerea trupelor NATO în Europa reprezintă un semn pozitiv al „creșterii responsabilității europene” în raport cu propriile capacități de apărare.
“Aliații noștri NATO răspund apelului președintelui Trump de a-și asuma responsabilitatea principală pentru apărarea convențională a Europei. Această ajustare a posturii forțelor nu va schimba mediul de securitate din Europa”, a precizat Departamentul de Război al SUA.
Totodată, Statele Unite și-au reafirmat angajamentul de a apăra aliații NATO din Teatrul European de Operațiuni.
Ministrul Apărării Naționale, Ionuț Moșteanu, a declarat, după anunțul privind retragerea parțială a trupelor americane din România, că „România rămâne o țară sigură”, iar prezența militară aliată pe teritoriul național continuă să fie una „considerabilă”.
Declarațiile ministrului vin în contextul anunțului privind retragerea parțială a trupelor militare americane la baza Mihail Kogălniceanu.
România și Aliații au fost informați de decizia Statelor Unite privind redimensionarea trupelor americane din Europa, arată Ministerul Apărării Naționale, care anunță că aproximativ o mie de soldați americani vor rămâne în România.
Sursa foto
Material ilustrativ-MAPN
Nu pierdeți:
Comisia Europeană a propus un buget al Uniunii Europene de aproape 200 de miliarde de euro pentru anul 2027, ultimul din actualul cadru financiar multianual 2021-2027.
Pe durata mandatului, România va promova măsuri pentru consolidarea rezilienței în fața amenințărilor hibride, atacurilor cibernetice și campaniilor de dezinformare. Un alt obiectiv îl reprezintă dezvoltarea conectivității regionale în domeniile transporturilor, energiei și digitalizării.
Iubitorii de artă și frumos sunt invitați să participe la un recital caritabil de muzică clasică organizat în sprijinul Annei Sava, o tânără absolventă a Facultății de Filosofie din București. Admisă la două prestigioase programe de studii în Marea Britanie, Anna Sava are acum nevoie de ajutor pentru a putea să își urmeze visul.
Ministra Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că autoritățile desfășoară una dintre cele mai ample acțiuni de control din ultimii ani în localitatea Sintești și în zonele din apropiere.