Bucureștiul, transformat într-un oraș al luminii
De Expert News - 13-10-2025
Cea de-a IX-a ediție a Spotlight – International Light Art Festival a reunit sute de mii de participanți pe parcursul celor trei zile de festival.
Potrivit unui comunicat al PMB, Calea Victoriei și zonele adiacente s-au transformat într-o veritabilă scenă a luminii, a imaginației și a participării colective.
“Spotlight a devenit unul dintre cele mai iubite evenimente ale Capitalei – un festival care aduce împreună tehnologia, arta și comunitatea. Le mulțumesc bucureștenilor care au venit în număr mare și care, prin interesul și entuziasmul lor, ne dau încrederea și motivația de a continua să susținem proiecte culturale pentru oraș. Mulțumesc echipei ARCUB și partenerilor care fac posibil acest eveniment”, a declarat Stelian Bujduveanu, primarul general interimar al Capitalei.
Sub tema „Simbioză”, curatorul Adrian Damian a propus o ediție în care arta, tehnologia și comunitatea s-au unit într-un organism comun, transformând spațiul public într-un ecosistem al colaborării și al experimentului vizual.
Publicul a descoperit 21 de lucrări de artă, dintre care 16 instalații și 5 video mappinguri care au redefinit reperele arhitecturale ale orașului.
Nu pierdeți:
Comisia Europeană a propus un buget al Uniunii Europene de aproape 200 de miliarde de euro pentru anul 2027, ultimul din actualul cadru financiar multianual 2021-2027.
Pe durata mandatului, România va promova măsuri pentru consolidarea rezilienței în fața amenințărilor hibride, atacurilor cibernetice și campaniilor de dezinformare. Un alt obiectiv îl reprezintă dezvoltarea conectivității regionale în domeniile transporturilor, energiei și digitalizării.
Iubitorii de artă și frumos sunt invitați să participe la un recital caritabil de muzică clasică organizat în sprijinul Annei Sava, o tânără absolventă a Facultății de Filosofie din București. Admisă la două prestigioase programe de studii în Marea Britanie, Anna Sava are acum nevoie de ajutor pentru a putea să își urmeze visul.
Ministra Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că autoritățile desfășoară una dintre cele mai ample acțiuni de control din ultimii ani în localitatea Sintești și în zonele din apropiere.