Fotociencia, la Turnul Primăriei din Oradea
De Expert News - 29-07-2025
Fotociencia, o expoziție internațională de fotografie științifică realizată de Consiliul Superior pentru Investigații Științifice din Spania (CSIC), explorează legătura profundă și adesea surprinzătoare dintre artă și știință.
Născută dintr-un concurs fotografic anual (devenit bienal din 2024), expoziția reunește imagini nano, micro și macroscopice, realizate de cercetători, studenți, artiști și fotografi amatori, care documentează fenomene din regnul animal și vegetal, viața umană, tehnologia și diverse ramuri ale științei – de la geologie și chimie până la științele umaniste.
Potrivit unui comunicat al Ambasadei Spaniei, diferitele lor viziuni reflectă fenomenele studiate de știință, instrumentele și instalațiile acesteia, tehnologiile rezultate din progresul cercetării sau viziunea artistică care se naște din munca științifică. Ansamblul reprezintă o colecție fascinantă de fotografii care încurajează dialogul dintre știință, artă și societate.
Fotografiile surprind momente din laborator sau din natură și dezvoltă o viziune artistică asupra cercetării științifice. Fiecare imagine este însoțită de o legătură conceptuală cu unul dintre Obiectivele de Dezvoltare Durabilă ale Agendei 2030 ONU, subliniind astfel dimensiunea socială a științei și rolul ei în construirea unui viitor sustenabil.
Expoziția ajunge la Oradea în cadrul Neo Art Connect (NAC) – singura anuală de artă și știință din România, aflată la ediția a treia, desfășurată în 2025 sub tema „Comunitate. Este organizată de galeria Galateca și Asociația culturală NeoArt România în parteneriat cu Ambasada Spaniei la București.
Expoziția va rămâne la dispoziția publicului până la sfârșitul lunii octombrie.
Nu pierdeți:
Comisia Europeană a propus un buget al Uniunii Europene de aproape 200 de miliarde de euro pentru anul 2027, ultimul din actualul cadru financiar multianual 2021-2027.
Pe durata mandatului, România va promova măsuri pentru consolidarea rezilienței în fața amenințărilor hibride, atacurilor cibernetice și campaniilor de dezinformare. Un alt obiectiv îl reprezintă dezvoltarea conectivității regionale în domeniile transporturilor, energiei și digitalizării.
Iubitorii de artă și frumos sunt invitați să participe la un recital caritabil de muzică clasică organizat în sprijinul Annei Sava, o tânără absolventă a Facultății de Filosofie din București. Admisă la două prestigioase programe de studii în Marea Britanie, Anna Sava are acum nevoie de ajutor pentru a putea să își urmeze visul.
Ministra Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că autoritățile desfășoară una dintre cele mai ample acțiuni de control din ultimii ani în localitatea Sintești și în zonele din apropiere.